İçeriğe geç

Hurda Nasıl Toplanır

Hurda nasıl toplanır sorusunu kendimize sorduğumuzda aslında bir çok cevap üretmek mümkün. Hurda toplama işlemi bazı durumlarda kolay bazı durumlarda da zor olabilir. Eğer bu makaleyi okuyorsanız hurda nasıl toplanır hakkında hiç bir şey bilmediğinizi düşünüyorum. Ufak tefek hurda toplamış veya hurdacılık yapmış hiç kimse böyle bir araştırma yapmayacaktır.

Aslanhurda Öncelikle hurdacı el arabası yada hurdacı kamyonu alarak işe başlamak istiyorsanız işe bir miktar yatırım yapmanız gerekecek. Hurdacı arabası düşük yatırım gerektirecektir ancak el arabası ile yapmak istiyorsanız  ” hurdacı geldi hurdacıııııııııı ” diye bağırmaya hazır olun. Hurdacılar ile yapmış olduğum sohbetlere dayanarak el arabası ile hurdacılık yaptığınızda günü bile kurtarmanız zor. Şans diyebilirsiniz ancak millet az anasının gözü değil. Hurda satarken ciğerinizi sökmek isteyecekler emin olabilirsiniz. El arabanızı sürekli kas gücü ile süreceksiniz. Haliyle buda sizi yoracaktır. Bu yorgunluğa katlanmaya hazır mısınız? Çoğu el arabası ile hurda toplayan hurdacı halinden memnun değil ama karar sizlerin.

Peki hurdacı kamyonu alarak hurdacılık yapmayı düşünüyorsunuz diyelim. Kamyon almanızın da el arabasından pek farkı yok. Yine “hurdacıııı” diye bağırmaya hazır olun. Yanlış anlaşılmasın dalga geçmek amacı ile söylemiyorum. Herkes ekmeğinin derdinde. Sadece bunları yapmaya hazır mısınız bu soruyu kendinize sormanızı istiyorum.

Ek bir yöntem olarak hem kamyon hem de el arabası alabilirsiniz. Örneğin bir mahalleye gideceksiniz. Kamyonu park ettikten sonra kamyon kasasından el arabasını alarak mahallede dolaşmaya başlayacaksınız. Bulduğunuz hurdaları çoğaldıkça gelip kamyonun kasasına atacaksınız. 

Hurdacı Hurda Toplama İşlemi

Gerçek anlamda para kazanılacak hurda nasıl toplanır. Benim tavsiyem sizlere sadece değerli olan metalleri toplayınız. Hem az yer kaplar, yer sorununuz olmaz hem de yorulmayacaksınız. Evde, balkonda, bodrumda bile depolama yapabilirsiniz. Peki bu değerli hurdalar neler: 

Bu hurdalar en değerli hurdalar arasında yer alır. Plastik hurdaları, kağıt hurdaları gibi hurdalara sakın bulaşmayın uğraşmaya değmez. Demir hurdası toplamak da tam bir zulüm. Alüminyum hurdası toplayabilirsiniz. Üsteki metaller kadar değerli olmasa da idare eder.

Bu hurdaları nasıl toplayacağınız konusunda sizlere tek tavsiyem var. Akarı yok kokarı yok. İnternet üzerinden reklam yapacaksınız. Yapabileceğiniz en basit yöntem sosyal medya. Facebook, Twitter, İnstegram ne kadar sosyal ağ varsa hurda alımı yaptığınıza dair paylaşımlar yapın. Fiyaları paylaşın. Örneğin üretim yapan fabrika müdürleri ile iletişime geçmeye çalışın. İlla bu değerli hurdaları alın demiyorum. Bu değerli hurdaları almak kolay ve zahmetsiz olan yöntem. Siz hurdayı bulduktan sonra büyük hurdacılar ile anlaşma yaparak bulduğunuz hurdaları komisyon karşılığı da alabilirsiniz. 

Hurda Ayrıştırma İşelevi

Tonlarca demir hurdası bulduğunuzu düşünelim. Büyük kurumsal bir hurdacı firması ile anlaşın. Şu fiyatı teklif verdim onlar da kabul etti diyin. Zaten ne kadar kar kalacağını az çok bilirsiniz. Adama diyeceksiniz ki şu kadarı senin şu kadarı benim iş bitmiştir. 

Bahsettiğim değerli metalleri toplamak için bir araca ihtiyacınız olacak mecburen. Kendi binek aracınızı bile bu işlem için kullanabilirsiniz. Ama demir hurdası, molozla karışık hurdalar bulduğunuzda desteğe ihtiyacınız olacak.

Benim düşüncem içlerinden en temizi elektronik hurdası. Elektronik hurdaları altın içermektedir. Elektronik hurdacılarına kartçı denir. Kartçılar cidden güzel kazanır. Ne kadar kazandıklarını bilmiyorum ama gözlerine kestirdikleri kartı almadan gitmezler. Bir şekilde satıcıyı tatmin eden bir fiyat sunmaktadırlar. Hurdacıların çoğu elektronik hurdalarını kartçı hurdacılara satar. Hurda toplayandan alındığı düşünülürse iyi kar bıraktığına eminim.

Yapmanız gereken işlem basit. Hangi kart hurdalarının iyi para yaptığını öğrenin. Bu kartlar kile ile satılmaktadır. Hiç bir işlem yapmanıza gerek yok. Direk olarak kilo ile tartın ve satın. Elektronik hurdalarının para edenini öğrendikten sonra diğer kartçılar gibi hurdacıları gezerek de elektronik hurdaları toplayabilirsiniz. Demem o ki eğer hurda nasıl toplanır diye soruyorsanız en temizi elektronik hurdası işene girmekten geçer. 

Burada uzun uzun anlatmama gerek olmadığını düşünüyorum. Bir çok yöntemle elektronik hurdası toplayabilirsiniz. Örneğin bilgisayarcıları gezin. Bozuk anakart hurdalarını toplayın. Eski bilgisayar anakartları bol altın içerir ve kilosu değerlidir. 

Ayrıca sosyal medya hesapları üzerinden hurda bulmak sizlere saçma bir yöntem gelmiş gibi görünebilir ancak etkili olduğundan emin olabilirsiniz. Eğer yapabiliyorsanız bir hurdacı web sitesi açtırmak kat kat daha fayda sağlar. Gerekli çalışmalar yapılırsa doğru kelimelerde üst sıralara çıkarsanız hurda alımınız oldukça kolaylaşır ve para kazanırsınız. 

Bir sorunuz mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 ( 552 ) 086 50 66
Whatsapp'tan Yazın!